Fluorescerende og med lodrette og skrå, tværgående reflekser. Metervare med høj slidstyrke, åndbar, vind- og vandtæt. Sømme er tapede. Hætten er aftagelig, foret og har regulerbar elastiksnøre. Lukning med lynlås og dobbelt vindfang. Inderlommer - to med lynlås og en åben i net. ID-kortholder er aftagelig. Brystlomme med lynlås. Forlommer med lynlås. Høj krave. Rib indvendigt i nedre kant foran på jakken. Ekstra stof nederst på ryggen kan foldes ned via knapper og give ekstra længde bagtil og dermed ekstra beskyttelse mod vind og vejr. Rib (skjult i vindfang) ved håndled. Lynlukning ved håndled.
OEKO-TEX® STANDARD 100 - OEKO-TEX® STANDARD 100
EN ISO 20471 - klasse 3 - EN ISO 20471 - klasse 3
Hi-Vis gruppe A - Hi-Vis gruppe A
EN 343 4-4-X - EN 343 4-4-X
-
- OEKO-TEX® STANDARD 100
- EN ISO 20471 - klasse 3
- Hi-Vis gruppe A
- EN 343 4-4-X
Der bør vælges en transfer, der kan påvarmes ved maksimalt 145 grader af hensyn til aftryk på produktet. Husk at tjekke vaskeanvisningen på den valgte transfer inden produktet vaskes.
Produktet er certificeret til at kunne påsættes 0,1264m² logo. Dette godkendte areal må ikke overskrides. Logo på henholdsvis for- og bagside må maksimalt udgøre 50% af det samlede logoareal for at bibeholde certificeringen efter EN ISO 20471. Bemærk: det angivne areal er udelukkende en vejledning til, hvor megen plads, der er tilgængelig til logoplacering. For at opretholde produktets hi-vis-klasse i henhold til EN ISO 20471 skal anvisninger om logoarealer overholdes.
Logoplacering::
- Arbejdstøjslogo. Over venstre brystlomme. Max 8x3 cm/3.1x1.1 inch
- Arbejdstøjslogo. Venstre brystlomme. Max 8x7 cm/3.1x2.7 inch
- Arbejdstøjslogo stretch. Højre bryst. Max 8x6 cm/3.1x2.3 inch
- Arbejdstøjslogo. Over højre brystlomme. Max 8x3 cm/3.1x1.1 inch
- Arbejdstøjslogo stretch. Midt på ryggen. Max 20x20 cm/7.8x7.8 inch
- Arbejdstøjslogo. Vandret på højre ærme. Max 10x5 cm/3.9x1.9 inch
- Arbejdstøjslogo. Vandret på venstre ærme. Max 10x5 cm/3.9x1.9 inch
- Arbejdstøjslogo. Specialplacering. Kontakt og aftal nærmere
Mand
Craftsmen and light building
Look for this symbol if you work as a carpenter, electrician, painter, engineer, etc.
Craftsmen and light building
Look for this symbol if you work as a carpenter, electrician, painter, engineer, etc.
Craftsmen and light building
Look for this symbol if you work as a carpenter, electrician, painter, engineer, etc.
Der tages forbehold for produktændringer.